Bydło mięsne - Portal rolniczy - Pasze - Choroby u krów

Bydło mięsne - Portal rolniczy - Pasze - Choroby u krów

Dzisiaj jest: 18 Październik 2019
"W życiu tych, którzy czekają, mogą pojawić się rózne rzeczy, ale będą to jedynie te rzeczy, które zostawili ci, którzy idą naprzód". ABRAHAM LINCOLN
Bydło mięsne - Portal rolniczy - Pasze - Choroby u krów
Najnowsze wydarzenia i ciekawostki:
Pliki cookies
2800 martwych świń został...
Podrabiane mięso nie tylk...
Końskie mięso w kotletach...
Hipoalergiczne mleko pros...
Więcej niebieskiego język...
Pryszczyca w Rosji
Chiny szukają ziemi
Pryszczyca w Korei Połudn...
Wszystkiego dobrego w Now...

Zobacz wiecej
  Strona Główna
  Misja
  Artykuły
  Rasy bydła
  Forum zootechniczne
  Gatunki traw
  Dobry pomysł
  Pliki do pobrania
  Ogłoszenia
  Katalog firm
  Gdzie się uczyć
  Organizacje i związki
  Galeria
  Słownik rolniczy A-P
  Szukasz literatury ?
  Słownictwo zootechniczne
  Użyteczne strony
  Reklamuj nasz portal
  Kontakt

Dodaj
  Dodaj firmę
  Dodaj ogłoszenie

Ostatnio dodane gatunki traw:
Perz właściwy
Mietlica rozłogowa
Mietlica biaława = olb...
Trzęślica modra
Wiechlina błotna = Wie...
Kłosówka wełnista
Zobacz więcej

Ostatnio dodane rasy bydła:
Bydło mięsne/mleczne -...
Bydło mięsne - Piemontese
Bydło mięsne - Welsh B...
Bydło mięsne/mleczne -...
Bydło mięsne - Hereford
Bydło mięsne - Limousine
Zobacz więcej
Główna Ogłoszenia Katalog firm Kontakt

Monitoruj krowy po wycieleniu

Monitoruj krowy po wycieleniu.

                
Autor: Łukasz M. Stechnij          
                
                
          Sprawa jest poważniejsza niż Ci się wydaje. Najgorzej jak nie zdajesz sobie z tego sprawy. Żyjesz w przekonaniu, że u Ciebie na fermie wszystko jest ok. Ale z jakiegoś powodu wiele krów jest brakowanych lub pada. Przychodzisz do pracy rano, przez kilka dni wszystko wydaje się w porządku, a pewnego dnia dostajesz informacje od jednego z pracowników, że któraś z krów nie chce wstać. Zaczynacie ją leczyć, ale z reguły jest już kilka dni za późno. Tracisz w ten sposób wiele krów, ale powtarzasz sobie, że to normalne, bo jakieś brakowanie musi istnieć. Potem przychodzi okres, że masz kilka "opasów", np. krowy które nie zaszły w ciążę i zaczynają dawać coraz mniej mleka, poniżej progu opłacalności. Chciałbyś je sprzedać, ale co powie twój szef, skoro w tym miesiącu padły Ci trzy sztuki ? Nagle liczysz brakowanie i wychodzi Ci w skali roku 40%. Łapiesz się za głowę, i nie wiesz co powiedzieć swojemu szefowi. Powstaje pytanie: jak temu zaradzić? Istnieje jedna, podstawowa metoda, która realizowana konsekwentnie przyniesie Ci profity, zmniejszy brakowanie, poprawi humor szefowi. Jeden mały krok pozwoli wznieść się na wyżyny, poprawi zyskowność w gospodarstwie.       
 
Metoda ta nazywa się : MONITOROWANIE KRÓW PO WYCIELENIU.     
Każdego dnia, przychodź do obory z listą krów które są niedługo po wycieleniu.     
Każdą z tych sztuk oglądaj z każdej strony. Pytanie nr 1. brzmi: czy dana krowa je i czy przeżuwa? Jeżeli tak to masz 90% szans na sukces. Jeżeli je agresywnie, jest pazerna, tym lepiej dla Ciebie.
     


MONITOROWANIE KRÓW PO WYCIELENIU.
Krowy jedzą. Taki widok w przypadku krowy po wycieleniu bardzo cieszy !     
                
Jeżeli krowa skubie delikatnie TMR, to może oznaczać początek problemów. Szybkie działanie w takich przypadkach jest sprawą nadrzędną. Ale nie wysuwaj pochopnych wniosków po 10 minutach obserwacji. Jeżeli nie je, to przyjdź za godzinę i zobacz co robi. Czasem krowy w pewnym momencie nie mają ochoty jeść ani przeżuwać. Przychodzisz za godzinę a ona całkiem spokojnie buszuje w TMR.          
Jeżeli jednak przychodzisz już któryś raz z rzędu, a ona dalej nic, stoi daleko od stołu paszowego z głową przy ziemi, to powstaje pytanie nr 2. Brzmi ono: co powoduje, że nasza ukochana wycielonka nie chce jeść?     
Musisz "zajrzeć" w wiele miejsc.
     

Po pierwsze: czy krowa ma siłę wstać, czy chwieje się na nogach, czy ma zimne uszy, czy zagina głowę na siebie, czy jest to starsza krowa? Jeśli tak to mamy do czynienia z porażeniem poporodowym, lub inaczej gorączką mleczną. Krówce po prostu brakuje wapna. Należy szybko podać kroplówkę do żyły, lub w lekkich przypadkach doustnie lub pod skórę. Najlepsze są oczywiście "wlewki do żyły" czyli kroplówki. Zazwyczaj jedna lub dwie kroplówki pomagają, i na tym leczenie się kończy, pod warunkiem oczywiście, że krowa je.
     I uwaga: jeżeli widzisz, że krowa jest słaba, nawet nie próbuj jej zganiać. Wiele razy widziałem w takich przypadkach jak krowa wstaje i po chwili nogi jej się rozjeżdżają. Wiązadła puszczają i możesz już tylko dzwonić do rzeźni. Żadne podnoszenie jej ładowarką na szelkach nic nie da.    
     Po drugie: sprawdź czy nie ma ciał ketonowych w mleku lub moczu. Może to oznaczać ketozę. Choroba ta powoduje u krów brak apetytu oraz szybkie chudnięcie. Tutaj pomagają kroplówki dożylne z glukozy i witamin. Często widzę na fermach jak podaje się krowom glikol lub gliceryną. Niektórzy polewają gliceryną TMR. Inni podają krowom po wycieleniu glikol doustnie przez kilka dni (są farmerzy którzy zaczynają już kilka dni przed wycieleniem).Są też inne preparaty na rynku, z dodatkami witamin, które również świetnie się sprawdzają.          
     I uwaga: jeżeli widzisz, że krowa nie je, dajesz jej glikol, a ona później zaczyna jeść, to mimo wszystko dawaj jej ten glikol jeszcze przez kilka dni. Jeżeli tego nie zrobisz, na następny dzień zwierzak znowu może wpaść w depresję.          
     Po trzecie: przemieszczenie trawieńca. Dla mnie tragedia. Niewielu lekarzy jeszcze potrafi operacyjnie "naprawić" krowę. Chodzi o przesunięcie trawieńca na swoje pierwotne miejsce i przymocowanie go, żeby się więcej już nigdy nie przemieścił. Czasami trawieniec sam wraca na swoje miejsce. Jak rozpoznać: ja obstukuje palcami oba boki krowy, z uchem przystawionym do jej ciała. Gdy trafisz na przemieszczony trawieniec, to słychać jakbyś przyłożył ucho do piłki i pukał w nią (taki metaliczny dźwięk). Trawieniec powinien znajdować się na dolnej stronie brzucha krowy.     
     Po czwarte: istniej kilka innych przyczyn, które powodują brak apetytu. Np. sprawdź, czy krowa nie ma poważnej rany lub defektu racicy. Tu stanie sprawia jej ból, więc krowa leży i nie je. Następną przyczyną może być ciężkie zapalenie wymienia. E. coli potrafi szybko zaatakować krowę, jej toksyny są bardzo niebezpieczne. Tu pomaga potężna kroplówka.     
     Na koniec          
Monitoruj krowę po wycieleniu co najmniej przez dwa tygodnie. Zwierzę które ma duży apetyt po wycieleniu, raczej nie sprawi Ci problemów w tej laktacji. Krowy wyleczone i słabo jedzące monitoruj dopóki nie zaczną porządnie jeść i przeżuwać. Dzień w dzień. Czasem oznacza to 25 dni, a czasem 35 dni. Kiedy np. po 18 dniach widzisz, że krowa je z dużym apetytem, to możesz ją  skreślić z listy do sprawdzenia.
          
     Ostatnia rada: tuż po wycieleniu, daj krowie do wypicia kilka wiader letniej wody. Pewne sztuki potrafią wypić ponad 100 litrów. Możesz jej dać też pójła, niektóre firmy mają specjalne produkty z witaminami. Co powoduje woda ?: po wypiciu letniej wody krowa szybciej "łapie" apetyt. Wypełnia powłoki brzuszne, dzięki temu jest mniejsze ryzyko przemieszczenia trawieńca. Woda naprawdę jest bardzo ważna !    


Dodane przez Lukasz_Stechnij dnia 07 czerwiec 2008 37931 Czytań · Drukuj · PDF document
Zootechnik FORUM - Zapraszamy
Najnowsze ogloszenia:
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Tłumaczenia zootechni...
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Dam Pracę
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Oferta pracy
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Zootechnik szuka pracy
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Pracownik Farmy Mlecznej
ogloszenia portal rolniczy zootechnik PRACOWNIK PRODUKCJI (...
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Jałówki cielne, krowy...
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Byki, odsadki(80-350k...
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Sprzedaż jałowic ciel...
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Zootechnik szuka pracy

Zobacz wiecej

Byk

Krowa

Ciągnik

Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie

Rejestracja
Zapomniane hasło?
Czy prowadzisz skrócony odchów cieląt ?

Tak
Nie
Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.