Bydło mięsne - Portal rolniczy - Pasze - Choroby u krów

Bydło mięsne - Portal rolniczy - Pasze - Choroby u krów

Dzisiaj jest: 18 Październik 2019
"Sposobem na zaczęcie jest skończenie mówienia i podjęcie działania" WALT DISNEY
Bydło mięsne - Portal rolniczy - Pasze - Choroby u krów
Najnowsze wydarzenia i ciekawostki:
Pliki cookies
2800 martwych świń został...
Podrabiane mięso nie tylk...
Końskie mięso w kotletach...
Hipoalergiczne mleko pros...
Więcej niebieskiego język...
Pryszczyca w Rosji
Chiny szukają ziemi
Pryszczyca w Korei Połudn...
Wszystkiego dobrego w Now...

Zobacz wiecej
  Strona Główna
  Misja
  Artykuły
  Rasy bydła
  Forum zootechniczne
  Gatunki traw
  Dobry pomysł
  Pliki do pobrania
  Ogłoszenia
  Katalog firm
  Gdzie się uczyć
  Organizacje i związki
  Galeria
  Słownik rolniczy A-P
  Szukasz literatury ?
  Słownictwo zootechniczne
  Użyteczne strony
  Reklamuj nasz portal
  Kontakt

Dodaj
  Dodaj firmę
  Dodaj ogłoszenie

Ostatnio dodane gatunki traw:
Perz właściwy
Mietlica rozłogowa
Mietlica biaława = olb...
Trzęślica modra
Wiechlina błotna = Wie...
Kłosówka wełnista
Zobacz więcej

Ostatnio dodane rasy bydła:
Bydło mięsne/mleczne -...
Bydło mięsne - Piemontese
Bydło mięsne - Welsh B...
Bydło mięsne/mleczne -...
Bydło mięsne - Hereford
Bydło mięsne - Limousine
Zobacz więcej
Główna Ogłoszenia Katalog firm Kontakt

Wpływ aparatów udojowych na zdrowotność wymion krów mlecznych

Wpływ aparatów udojowych na zdrowotność wymion krów mlecznych


Autor: Paweł RybczyńskiRozpatrując wpływ aparatów udojowych na zdrowotność wymienia należy zwrócić szczególną uwagę na następujące aspekty: higienę oraz prawidłowy, rutynowy przebieg doju, zapewniający współpracę między krową a dojarzem, mechaniczne oddziaływanie urządzeń udojowych na wymię.

Mechaniczne uszkodzenia strzyków wynikają najczęściej z nieprawidłowego podciśnienia stosowanego w aparatach udojowych, tj. podciśnienie zbyt małe, zbyt duże jak i wahające się. Zbyt duże podciśnienie powoduje, np. zwiększony przepływ mleka oraz szybsze wypłukanie się keratyny wyścielającej przewód strzykowy, co z kolei umożliwia bakteriom kolonizację strzyka i powoduje hiperkeratozę. Ponadto zbyt duże podciśnienie sprzyja uszkodzeniom oraz morfologicznym deformacjom skóry i wnętrza strzyka. Jest to jeszcze bardziej intensywne, gdy dochodzi do pusto doju lub doju ślepego.
 
articles: Udojnia_karuzelowa.JPG

Przy zbyt niskim poziomie podciśnienia istnieje ryzyko niepełnego wydojenia krowy, dodatkowo masaż strzyka jest zbyt słaby, prowadzi to do zaburzeń w krążeniu. Spływająca do dolnych części wymienia krew nie jest w sposób należyty wymasowana. Powoduje to obrzęk, zastój płynów w okolicy przewodu strzykowego. To z kolei prowadzi do zwężenia światła kanału i zmniejsza tempo przepływu oraz wydłuża dój. Jednak bardziej poważnym problemem są spadające kubki udojowe. Spadające kubki zasysają do zewnątrz powietrze wraz z całym zanieczyszczeniem, co zasadniczo umniejsza jakość higieniczną otrzymanego mleka. Bardzo często jest widoczne także ześlizgiwanie się kubków udojowych. Dochodzi do tego najczęściej przy zakładaniu aparatu na zwiotczałe strzyki (pod koniec doju i przy nieprawidłowej stymulacji). Bardzo często przy ześlizgiwaniu się aparatu udojowego dochodzi do tzw. uderzeń zwrotnych, czyli impaktów. Zjawisko to zwane także przepływami powrotnymi polega na zmianie kierunku przepływu mleka i cofaniu go w kierunku kanału strzyka. Całe niebezpieczeństwo wynika z tego, że cofające mleko uderza z bardzo dużą siłą w wierzchołek strzyka, sięgającą nawet do 25 m/s. Dochodzić może też do sytuacji, w której w wyniku chwiejnego podciśnienia dochodzi do tzw. korka mlecznego, jego pęknięcie powoduje uwolnienie aerozolu (mieszaniny mleka i powietrza) w końcówkę strzyka z prędkością 450 km/h. Przepływ powrotny zachodzi również przy nieprawidłowym zdejmowaniu kubków ze strzyków. Zaburzenia podciśnienia są też przyczyną przepływów poprzecznych mleka, czyli przepływów mleka pomiędzy poszczególnymi kubkami, co jest uważane za jedno z największych zagrożeń dla zdrowotności gruczołu mlekowego. Zjawisko to prowadzi do przemieszczania się drobnoustrojów pomiędzy kanałami strzyków jak i z krowy na krowę.

articles: Doj_mechaniczny.JPG

Przenoszenie drobnoustrojów  między strzykami i wymionami to jeden z największych problemów doju mechanicznego. Jest to przyczyną nawet 40% infekcji w stadzie. Jednak zjawisko to może być skutecznie zminimalizowane, a nawet wyeliminowane przez stosowanie odpowiednich procedur. Tzw. dipping strzyków może ograniczyć to zjawisko nawet do 50%. Predipping czyli przeddojowa dezynfekcja strzyków jest szczególnie ważna w eliminowaniu drobnoustrojów środowiskowych. Natomiast postdipping (poudojowa dezynfekcja strzyków) w większym stopniu przyczynia się do eliminacji zakażeń wywołanych przez patogeny zakaźne. Dezynfekcja strzyków może być praktykowana przez zanurzanie strzyków w specjalnie zbudowanych kubkach zawierających preparat antyseptyczny lub przez spryskiwanie.  Zanurzanie czyli tzw. dipping umożliwia lepszy kontakt skóry strzyka z środowiskiem dezynfekcyjnym, lepsze pokrycie oraz pewną penetrację środka odkażającego wnętrze kanał strzykowego. Właściwie stosowana dezynfekcja strzyków, oprócz stosowanej antybiotykoterapii jest podstawowym narzędziem do profilaktyki i zwalczania mastitis. Należy jednak zdawać sobie sprawę z możliwości negatywnego oddziaływania środka dezynfekującego na wymię zwierzęcia. Dziać się tak może przy stosowaniu preparatów o dużym stężeniu, co powoduje nadmierne zmiany pH skóry, wysuszając ją oraz przy interakcji chemicznej pomiędzy różnymi środkami stosowanymi do dezynfekcji strzyków. Kolejnym elementem mogącym wpływać na status higieniczny wymion jest stosowanie podczas mycia strzyków, jednorazowych, mokrych ręczników zamiast ręczników wielorazowych. Innym czynnikiem jest bezpośrednie nakładanie kubków udojowych na mokre, nieosuszone strzyki, nieodpowiednio wykonana instalacja rurociągowa powodująca zaleganie oraz niecałkowity spływ wody oraz mleka, która sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Kolejnym czynnikiem jest zbyt długotrwały dój stosowany głównie w dużych fermach mlecznych. Dbanie o aspekty higieniczne wyraża się także poprzez; stosowanie odpowiednich kremów pielęgnacyjnych i jeżeli jest to konieczne systematycznego strzyżenia wymienia .
Dodane przez Lukasz_Stechnij dnia 05 grudzień 2011 4970 Czytań · Drukuj · PDF document
Zootechnik FORUM - Zapraszamy
Najnowsze ogloszenia:
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Tłumaczenia zootechni...
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Dam Pracę
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Oferta pracy
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Zootechnik szuka pracy
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Pracownik Farmy Mlecznej
ogloszenia portal rolniczy zootechnik PRACOWNIK PRODUKCJI (...
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Jałówki cielne, krowy...
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Byki, odsadki(80-350k...
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Sprzedaż jałowic ciel...
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Zootechnik szuka pracy

Zobacz wiecej

Byk

Krowa

Ciągnik

Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie

Rejestracja
Zapomniane hasło?
Czy prowadzisz skrócony odchów cieląt ?

Tak
Nie
Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.