Bydło mięsne - Portal rolniczy - Pasze - Choroby u krów

Bydło mięsne - Portal rolniczy - Pasze - Choroby u krów

Dzisiaj jest: 18 Październik 2019
"Prawie wszystko co zrobiłem, podpatrzyłem u innych". Sam Walton
Bydło mięsne - Portal rolniczy - Pasze - Choroby u krów
Najnowsze wydarzenia i ciekawostki:
Pliki cookies
2800 martwych świń został...
Podrabiane mięso nie tylk...
Końskie mięso w kotletach...
Hipoalergiczne mleko pros...
Więcej niebieskiego język...
Pryszczyca w Rosji
Chiny szukają ziemi
Pryszczyca w Korei Połudn...
Wszystkiego dobrego w Now...

Zobacz wiecej
  Strona Główna
  Misja
  Artykuły
  Rasy bydła
  Forum zootechniczne
  Gatunki traw
  Dobry pomysł
  Pliki do pobrania
  Ogłoszenia
  Katalog firm
  Gdzie się uczyć
  Organizacje i związki
  Galeria
  Słownik rolniczy A-P
  Szukasz literatury ?
  Słownictwo zootechniczne
  Użyteczne strony
  Reklamuj nasz portal
  Kontakt

Dodaj
  Dodaj firmę
  Dodaj ogłoszenie

Ostatnio dodane gatunki traw:
Perz właściwy
Mietlica rozłogowa
Mietlica biaława = olb...
Trzęślica modra
Wiechlina błotna = Wie...
Kłosówka wełnista
Zobacz więcej

Ostatnio dodane rasy bydła:
Bydło mięsne/mleczne -...
Bydło mięsne - Piemontese
Bydło mięsne - Welsh B...
Bydło mięsne/mleczne -...
Bydło mięsne - Hereford
Bydło mięsne - Limousine
Zobacz więcej
Główna Ogłoszenia Katalog firm Kontakt

Mikroorganizmy w chowie bydła

Mikroorganizmy w chowie bydła


Autor: Paweł Ożarowski - Doradca RolnośrodowiskowyProdukcja mleka w obecnym czasie jest obarczona pokonywaniem wielu trudności. Bardzo istotny czynnik finansowy, ma decydujące znaczenie , jej prowadzeniu. Tak naprawdę o opłacalności całego przedsięwzięcia decyduje kondycja zwierząt i do tego poglądu chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Zwiększanie wydajności krów, koncentracja dużej liczby zwierząt, sposób chowu uniemożliwiający dostęp do naturalnych pastwisk, wprowadzanie do pasz witamin i minerałów pozyskiwanych drogą przemysłowych przemian chemicznych, walka z chorobami za pomocą antybiotyków i substancji chemicznych, dezynfekcja pomieszczeń chemicznymi preparatami, zakup materiału hodowlanego z innych rejonów świata, produkcja pasz wymuszająca ilości kosztem jakości, brak dobrej jakości nawożenia organicznego, stosowanie chemicznych preparatów do robienia kiszonek, złej jakości chlorowana woda powoduje narastające problemy z kondycją stada, rozrodem i rozwój chorób nie spotykanych wcześniej. Spojrzenie na powyższe stwierdzenia poprzez pryzmat świata mikroorganizmów może odmienić nasz sposób myślenia i działania przyczyniając się do likwidacji wielu problemów związanych z chowem zwierząt.

Czynniki decydujące o opłacalności produkcji to: rozród (poprawa cielności i ilość wcieleń), wydajność mleczna krów, dobrej jakości pasza, zdrowy klimat w oborze, witalność stada.

Podstawowym pokarmem każdego przeżuwacza jest materiał roślinny. Skład mikroorganizmów żwacza przystosował się do rozkładu struktur chemicznych zjadanych roślin na związki przyswajalne. Mikroorganizmy mają konkretne wymagania pokarmowe m.in. potrzebują śladowych ilości mikroelementów np. wanadu, wolframu, kobaltu, a także bakteryjnych czynników wzrostu. Monodieta w żywieniu spowodowała, że niektóre mikroorganizmy żwacza straciły pierwotny genotyp. Taki żwacz nie jest w stanie samoistnie odtworzyć sprawnie współpracującego systemu mikroorganizmów. Brakujących szczepów nie da się odtworzyć z zielonej paszy pozyskiwanej ze zubożonych w mikroorganizmy gleb. W glebach takich został przerwany obieg obora-pole w wyniku zaniechania stosowania nawozu naturalnego na rzecz nawozów sztucznych.

Pożyteczne mikroorganizmy wprowadzone do środowiska doglebowo, bądź bezpośrednio do paszy powodują ubogacenie ilości i jakości zawartych mikroorganizmów przyczyniając się do prawidłowego rozkładu materii organicznej, budując z niej niezbędne dla zdrowia krowy witaminy, podnosząc wykorzystanie paszy. Zdrowe i odporne na ataki patogenów systemy mikroorganizmów, pochodzące z przewodów pokarmowych przeżuwaczy mogą posłużyć jako zaszczepka na polach uprawnych i wrócić wraz z paszą do żwacza krowy. W żywieniu bydła używane są kiszonki i jest to świetny materiał żywieniowy pod warunkiem prawidłowego procesu zakiszenia wykluczającego występowanie mykotoksyn. Mykotoksyny bowiem powodują zatrucia układu pokarmowego, potrafią uszkodzić płód zmieniając jego genotyp. Rodzą się wtedy cielęta z wadami rozwojowymi. Mykotoksyny są w stanie podnieść zawartość hormonu estrogenu powodując spędzenie przedwczesne płodu. Zakiszanie trawy, kukurydzy, jabłek, itp. skutecznie zapobiega tworzeniu się substancji toksycznych groźnych dla zdrowia i życia zwierząt. Prawdę powiedziawszy trudno jest organoleptycznie stwierdzić czy pasza zawiera mykotoksyny. Występowanie pleśni i ognisk gnicia może wzbudzać naszą nieufność i nie wróży nic dobrego, natomiast nie jest to jedyna oznaka występowania mikotoksyn. Grzyby pleśniowe atakują rośliny już na polu. Wystarczy wilgotność na poziomie 20%. Pojawiają się również w trakcie zbioru (koszenia, transportu) i przechowywania. Pasza wyglądająca dobrze o właściwym zapachu może je również zawierać, dlatego profilaktyczne stosowanie szczepionki z pożytecznymi mikroorganizmami w żywieniu przeżuwaczy zawsze będzie tańsze niż ewentualne leczenie zatruć. Podając systematycznie zwierzętom niewielkie ilości probiotycznych mikroorganizmów zapobiegamy występowaniu biegunek i kwasicy. Stosując preparaty z pożytecznymi mikroorganizmami na użytki zielone zapobiegamy rozwojowi grzybów chorobotwórczych i minimalizujemy ryzyko wystąpienia mykotoksyn w kiszonce.

Spotkałem się w swej pracy z pytaniem: Czy pasza wątpliwej jakości, bądź wręcz popsuta potraktowana pożytecznymi mikroorganizmami może być podawana zwierzętom? Jeżeli mamy wątpliwości co do jakości paszy, to stosowanie odpowiednich mikroorganizmów zawsze powoduje jej polepszenie. Natomiast materiał przegnity, zaatakowany pleśniami podawany zwierzętom przedstawia taką sytuację: trujemy, a następnie podajemy antidotum. Żadnych korzyści, działanie szkodliwe, pozbawione sensu. Taki materiał zaszczepiamy mikroorganizmami, tworzymy pryzmę i uzyskujemy wspaniały organiczny nawóz.

Istotnym czynnikiem decydującym o zdrowiu zwierząt jest klimat w oborze. Większość obór nie grzeszy miłym zapachem. Zimą, gdy ogranicza się dopływ świeżego powietrza woń amoniaku jest szczególnie dokuczliwa dla bydła. Proszę pamiętać, że zmysł powonienia u bydła jest kilkakrotnie czulszy niż u człowieka. Amoniak jest trucizną szkodzącą zwierzętom jak i ludziom. Pożyteczne bakterie po rozmnożeniu się w ściółce wytwarzają kwasy organiczne, które wiążą amoniak w postaci soli zatrzymując go w ściółce. Pozbywamy się uciążliwych zapachów tworząc dobrą atmosferę w oborze, dodatkowo wiążemy cenny azot, który wykorzystujemy w produkcji roślinnej. Zaszczepiony obornik czy gnojowica wnoszącą do gleby ogromne ilości pożytecznych mikroorganizmów, a także mikroelementy takie jak kobalt, cynk, molibden i selen. Niektóre z tych szczepów wrócą kiedyś do obory wraz z zieloną paszą. Gnojowica po zastosowaniu pożytecznych mikroorganizmów jest absolutnie nieszkodliwa dla gleby poprawia jej struktury i żyzności, będąc cennym nawozem organicznym nie wykazującym właściwości parzących dla roślin.

Koncentracja dużej liczby krów w dużych oborach sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób, a objawy niepokoju i stresu jednej sztuki łatwo udzielają się innym zwierzętom. Wzajemne zakażenia się krów zapaleniem wymienia i grzybicami, odbywa się zwykle za pośrednictwem ściółki. Jest to sygnał dla hodowcy, że trzeba zmienić sposób hodowania zwierząt. Zaszczepienie w oborach pożytecznych mikroorganizmów przynosi poprawę i zmniejsza liczbę wzajemnych zakażeń, ponadto w takiej oborze po wyeliminowaniu procesów gnilnych ze ściółki i innych miejsc zauważa się zmniejszenie populacji much, gdyż ich larwy do swojego rozwoju potrzebują zgnilizny. Obserwacje jakie poczyniono dotyczące poprawy kondycji fizycznej zwierząt hodowlanych są bardzo obiecujące. Wzrosła ilość udanych zacieleń, uwidoczniły się ruje krów jałowych, nie ma kłopotów z odklejaniem się łożysk i powikłań poporodowych, rodzą się zdrowe cielęta, szybciej rośnie masa ciała zwierzęcia.
Dodane przez Biosa Polska dnia 13 wrzesień 2011 4923 Czytań · Drukuj · PDF document
Zootechnik FORUM - Zapraszamy
Najnowsze ogloszenia:
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Tłumaczenia zootechni...
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Dam Pracę
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Oferta pracy
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Zootechnik szuka pracy
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Pracownik Farmy Mlecznej
ogloszenia portal rolniczy zootechnik PRACOWNIK PRODUKCJI (...
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Jałówki cielne, krowy...
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Byki, odsadki(80-350k...
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Sprzedaż jałowic ciel...
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Zootechnik szuka pracy

Zobacz wiecej

Byk

Krowa

Ciągnik

Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie

Rejestracja
Zapomniane hasło?
Czy prowadzisz skrócony odchów cieląt ?

Tak
Nie
Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.