Bydło mięsne - Portal rolniczy - Pasze - Choroby u krów

Bydło mięsne - Portal rolniczy - Pasze - Choroby u krów

Dzisiaj jest: 18 Październik 2019
"Zobacz niewidzialne. Poczuj nieuchwytne. Osiągnij niemożliwe". ANONIM
Bydło mięsne - Portal rolniczy - Pasze - Choroby u krów
Najnowsze wydarzenia i ciekawostki:
Pliki cookies
2800 martwych świń został...
Podrabiane mięso nie tylk...
Końskie mięso w kotletach...
Hipoalergiczne mleko pros...
Więcej niebieskiego język...
Pryszczyca w Rosji
Chiny szukają ziemi
Pryszczyca w Korei Połudn...
Wszystkiego dobrego w Now...

Zobacz wiecej
  Strona Główna
  Misja
  Artykuły
  Rasy bydła
  Forum zootechniczne
  Gatunki traw
  Dobry pomysł
  Pliki do pobrania
  Ogłoszenia
  Katalog firm
  Gdzie się uczyć
  Organizacje i związki
  Galeria
  Słownik rolniczy A-P
  Szukasz literatury ?
  Słownictwo zootechniczne
  Użyteczne strony
  Reklamuj nasz portal
  Kontakt

Dodaj
  Dodaj firmę
  Dodaj ogłoszenie

Ostatnio dodane gatunki traw:
Perz właściwy
Mietlica rozłogowa
Mietlica biaława = olb...
Trzęślica modra
Wiechlina błotna = Wie...
Kłosówka wełnista
Zobacz więcej

Ostatnio dodane rasy bydła:
Bydło mięsne/mleczne -...
Bydło mięsne - Piemontese
Bydło mięsne - Welsh B...
Bydło mięsne/mleczne -...
Bydło mięsne - Hereford
Bydło mięsne - Limousine
Zobacz więcej
Główna Ogłoszenia Katalog firm Kontakt

Punkt widzenia krowy

Punkt widzenia krowy


Autor: Łukasz StechnijCzłowiek (mięsożerca, myśliwy) postrzega otoczenie inaczej niż krowa (roślinożerca, często na celowniku wilków, ludzi i innych drapieżców). My mamy oczy z przodu głowy, dzięki nim możemy doskonale ocenić odległość od zwierzyny. Bydło posiada oczy po bokach głowy, dzięki czemu ma duże pole widzenia. Jednak czasy się zmieniają, już nie trzeba w krajach cywilizowanych biegać z włócznią za pożywieniem. Teraz wystarczy wybrać się do sklepu osiedlowego, a tam wszystko jak na tacy podane, od wyboru do koloru. Człowiek stał się hodowcą, rolnikiem. Powstały duże farmy i ubojnie. Nie możemy jednak zapominać, że dalej posiadamy cechy drapieżcy, mięsożercy, co przekłada się na inny punkt widzenia i doświadczania świata niż zwierzęta roślinożerne, nauczone uciekać przed drapieżnikami.

articles: Punkt_widzenia_krowy_1.jpg
Bydło boi się podobnych zagłębień, dlatego nigdy nie uciekają, mimo braku bramek.

Oczy i postrzeganie: Bydło, trzoda chlewna oraz owce posiadają bardzo szeroki zasięg widzenia terenu - do 300 º. Przy załadunku, przeładunku i sortowaniu im mniej widzą, tym lepiej. Ściany przepędów powinny być pełne, to znaczy powinny ograniczać pole widzenia, co pomoże obniżyć poziom ekscytacji zwierząt. Ażurowe ogrodzenie pozwala zwierzętom dostrzegać poruszające się przedmioty i ludzi, co powoduje wzrost stresu. Stanowisko pracy z bydłem powinno być dobrze oświetlone, zacienione miejsca budzą strach. To samo dotyczy wszelkich zagłębień na trasie przepędu, np. kanałów odprowadzających wodę lub ścieki. Kurtka pozostawiona przez pracownika w okolicy przepędu, w czasie złej pogody może "trzepotać" na wietrze (podobnie jak luźno wiszące i uderzające o siebie łańcuchy), tym samym być przerażającym obiektem dla krów, koni, świń i owiec. Wszelkie przepędy powinny być w jednolitym kolorze, nagła zmiana barwy może wystraszyć zwierzęta.

articles: Punkt_widzenia_krowy_2.jpg
Strefa komfortu dla bydła wystawowego jest zmniejszona do zera, dlatego można podchodzić do zwierzęcia nie wywołując strachu.

Uszy i hałas: Bydło jest bardzo wrażliwe na nagłe, głośne dzwięki, a także na dzwięki o wysokiej częstotliwości. Uderzenie młotkiem w metalowy obiekt 400 metrów od obory będzie bardzo stresujące dla zwierząt, dla człowieka może być niezauważalne. Wielu rolników włącza w budynkach muzykę (np.w halach udojowych), portafi ona "wygłuszać" dźwięki o wysokiej częstotliwości dochodzące z zewnątrz. Pompa albo napęd do hydraulicznego poskromu w wielu przypadkach jest oddalona o kilka metrów, co ułatwia pracę i mniej stresuje zwierzęta. Doświadczeni hodowcy wiedzą, że sprawniej praca jest wykonywana w ciszy, niż przy użyciu krzyków i gwizdów.

articles: Punkt_widzenia_krowy_3.jpg
Strefa komfortu dla zwierząt na pastwisku wynosi od kilku do kilkudziesięciu metrów. Wykonanie jednego kroku w stronę tej krowy spowoduje jej ucieczkę. Inne sztuki nie są zainteresowane człowiekiem, bo nie wszedł w ich strefę komfortu.

Strefa komfortu i dystans ucieczki: Każde zwierzę ma swoją strefę komfortu. Po wkroczeniu w tą strefę człowieka zwierzę zaczyna ruch. Bydło mięsne, przebywające przez wiele miesięcy na pastwisku , posiada strefę komfortu wynoszącą od kilku do kilkudziesięciu metrów. Zwierzęta przebywające cały rok w oborze posiadają strefę komfortu od wynoszącą od 2 do 8 metrów. Sztuki wystawowe, trenowane przez opiekuna, mogą tą strefę mieć całkowicie zniwelowaną. Im lepiej traktujemy nasze zwierzęta, tym strefa komfortu lub dystans ucieczki jest mniejszy. Wejście w strefę komfortu powoduje odejście zwierzęcia. Wejście w strefę komfortu sztuki, która nie może się oddalić np. ze względu na ogrodzenie, może spowodować sytuację, w której zagrożone zwierzę ruszy na człowieka.

articles: Punkt_widzenia_krowy_4.jpg
Strefa komfortu dla zwierząt w oborze wynosi od 2 do 8 metrów. Wykonanie jedego kroku w stronę tej krowy spowoduje jej odejście. Stoję na granicy strefy komfortu.

Zwierzęta stadne: Bydło jest gatunkiem stadnym. Te zwierzęta najlepiej czują się w grupie. W przypadku odizolowania jednej sztuki, narażamy ją na silny stres. Może to spowodować ekstremalne zachowania np. próba ucieczki przez dwumetrowy płot z narażeniem życia i uszkodzenia ciała, lub też atak na człowieka. Gdy chcemy pobrać krew od bardzo agresywnej krowy, dobrze jest zabrać razem z nią do poskromu inną, łagodną sztukę. Dorosły buhaj, który w stadzie krów jest łagodny jak baranek, przy oddzieleniu od grupy może stać się agresywny.

articles: Punkt_widzenia_krowy_5.jpg
Krowy Hf są jedną z najspokojnieszych ras bydła.

Różnice genetyczne: Bydło rasy Brahman i jej krzyżówki znane są z tego, że osiągają wysoki poziom ekscytacji. W sytuacji silnego stresu zwierzęta te potrafią próbować przebić się przez betonowe ogrodzenie, potraktowane elektryzatorem potrafią się położyć i nie ruszać. Dalsze pobudzanie elektryzatorem może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. O wiele spokojniejsze są rasy europejskie, z czego Hereford mniej się ekscytuje niż Angus, Charolaise mniej niż Limousine i Blonde d'Aquitaine. Najmniej ekscytuje się bydło rasy HF.

Podsumowanie: Normalni ludzie przestają widzieć detale, szybko zauważają cały obraz, tzn. widzą las a nie oddzielne drzewa. Zwierzęta postrzegają otoczenie odwrotnie. Najpierw skupiają się na drzewach, na najdrobniejszych szczegółach, dopiero potem zaczynają zauważać cały obraz. Zwierzęta widzą otoczenie w ten sam sposób jak ludzie autystyczni - są skoncentrowani na detalach. Zrozumienie punktu widzenia naszych zwierząt gospodarskich, uczyni naszą pracę lżejszą, bardziej efektywną, bezpieczniejszą. Poprawią się także wyniki produkcyjne, mniej stresu bowiem oznacza lepsze przyrosty, mniej kontuzji, większą wydajność mleczną, lepszą jakość mięsa itd. Często największą dawkę stresu zwierzęta otrzymują w budynku ubojni, powinniśmy dążyć aby i tu minimalizować sters.
Dodane przez Lukasz_Stechnij dnia 21 kwiecień 2011 6760 Czytań · Drukuj · PDF document
Zootechnik FORUM - Zapraszamy
Najnowsze ogloszenia:
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Tłumaczenia zootechni...
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Dam Pracę
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Oferta pracy
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Zootechnik szuka pracy
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Pracownik Farmy Mlecznej
ogloszenia portal rolniczy zootechnik PRACOWNIK PRODUKCJI (...
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Jałówki cielne, krowy...
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Byki, odsadki(80-350k...
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Sprzedaż jałowic ciel...
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Zootechnik szuka pracy

Zobacz wiecej

Byk

Krowa

Ciągnik

Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie

Rejestracja
Zapomniane hasło?
Czy prowadzisz skrócony odchów cieląt ?

Tak
Nie
Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.