Bydło mięsne - Portal rolniczy - Pasze - Choroby u krów

Bydło mięsne - Portal rolniczy - Pasze - Choroby u krów

Dzisiaj jest: 18 Październik 2019
"Prawdziwą miarą inteligencji jest działanie" NAPOLEON HILL
Bydło mięsne - Portal rolniczy - Pasze - Choroby u krów
Najnowsze wydarzenia i ciekawostki:
Pliki cookies
2800 martwych świń został...
Podrabiane mięso nie tylk...
Końskie mięso w kotletach...
Hipoalergiczne mleko pros...
Więcej niebieskiego język...
Pryszczyca w Rosji
Chiny szukają ziemi
Pryszczyca w Korei Połudn...
Wszystkiego dobrego w Now...

Zobacz wiecej
  Strona Główna
  Misja
  Artykuły
  Rasy bydła
  Forum zootechniczne
  Gatunki traw
  Dobry pomysł
  Pliki do pobrania
  Ogłoszenia
  Katalog firm
  Gdzie się uczyć
  Organizacje i związki
  Galeria
  Słownik rolniczy A-P
  Szukasz literatury ?
  Słownictwo zootechniczne
  Użyteczne strony
  Reklamuj nasz portal
  Kontakt

Dodaj
  Dodaj firmę
  Dodaj ogłoszenie

Ostatnio dodane gatunki traw:
Perz właściwy
Mietlica rozłogowa
Mietlica biaława = olb...
Trzęślica modra
Wiechlina błotna = Wie...
Kłosówka wełnista
Zobacz więcej

Ostatnio dodane rasy bydła:
Bydło mięsne/mleczne -...
Bydło mięsne - Piemontese
Bydło mięsne - Welsh B...
Bydło mięsne/mleczne -...
Bydło mięsne - Hereford
Bydło mięsne - Limousine
Zobacz więcej
Główna Ogłoszenia Katalog firm Kontakt

Jak oceniać kondycję krowy mlecznej?

Jak oceniać kondycję krowy mlecznej?


Autor: Krysia Szczodrowska


Zapotrzebowanie krowy na składniki pokarmowe w poszczególnych okresach laktacji i cyklu reprodukcyjnym jest zróżnicowane. Racjonalne, zbilansowane żywienie pozwala na utrzymanie dobrej zdrowotności i płodności krów oraz wysokiej wydajności.

Istnieje wiele metod określenia prawidłowego krów, szczególnie w okresie przed- i poporodowym, m. in. przez ocenę przemiany tłuszczowej, zaopatrzenia energetycznego, wskaźników biochemicznych i mineralnych krwi. Są to metody wiarygodne ale nieefektywne ekonomicznie i czasochłonne.
Inną, bardziej bardziej skuteczną metodoą oceny odżywiania krów, jest opracowany w Wielkiej Brytanii, a udoskonalony w USA, subiektywny i półilościowy system punktowej oceny zapasów energetycznych zwany BCS (Body Condition Score, w Polsce używany jest termin PWK - punktowy wsjkaźnik laktacji), którym określa się stopień rozwinięcia podskórnej tkanki tłuszczowej oraz umięśnienia przede wszystkim w okolicach lędźwi i zadu zwierzęcia. Techniczna ocena kondycji polega na ocenie wzrokowej i poprzez ucisk donią tylnej części ciała i grzbietu krowy. Ocenę prowadzi się na stojącym zwierzęciu, przy dobrych warunkach świetlnych, podchodząc do krowy zawsze z prawej strony. Szczegółowo ocenia się stopień umięśnienia i otłuszczenia zwierzęcia w ośmiu miejscach:
- wyrostki kolczyste kręgów lędźwiowych,
- linia prowadząca między wyrostkani kolczystymi, a wyrostkami poprzecznymi kręgów lędźwiowych,
- zakończenie krawędzi wyrostków poprzecznych,
- przejście wyrostków poprzecznych w dół głodowy,
- guzy biodrowe i kulszowe,
- płaszczyzna między guzem biodrowym a kulszowym,
- płaszczyan między dwoma guzami biodrowymi,
- okolice okołoodbytowe.
Średnia z ośmiu punktów stanowi ocenę kondycji krowy w skali od 1 do 5 punktów (BCS), która przedstawia się następująco:

Krowa bardzo chuda - 1 punkt

articles: KR1.jpg


Krowa chuda, ale kości grzbietu nie sterczą i są nieco pokryte mięśniami - 2 punkty

articles: KR2.jpg


Krowa w śreniej kondycji, guzy kulszowe i biodrowe są zaokrąglone i miękkie w dotyku - 3 punkty

articles: KR3.jpg


Krowa gruba i okrągła, pojedyncze kręgi wyczuwalne tylko przy silnym ucisku - 4 punkty

articles: KR4.jpg


Krowa bardzo otłuszczona, przy nasadzie ogona wyraźne fałdy, a dół podogonowy wypełniony tłuszczem - 5 punktów

articles: Kr5.jpg


Optymalna kondycja krów w różnych fazach laktacji przedstawiona jest w poniższej tabeli:

articles: BCS.JPG

Okres zasuszenia

Zaleca się, aby krowy w okresie zasuszenia ani nie poprawiały, ani nie obiżały kondycji. Zdarza się jednak, że krowy wysokowydajne oraz pierwiastki rozpoczynające okres zasuszenia mają słabą kondycję. Należy wówczas w początkowym okresie zasuszenia odbudować rezerwy tłuszczowe ich ciała 3,5 punktów BCS. Z kolei krowy o przeciętnej wydajności, żywione dużymi ilościami pasz węglowodanowych mogą być pod koniec laktacji zbyt otłuszczone. W takich przypadkach należy stosować żywienie ekstensywne, oparte na paszach o dużej zawartości włókna surowego, jednak tylko przez pierwsze dwa tygodnie okresu zasuszenia. Krowa otłuszczona ma problemy z wycieleniem i jest potencjalną kandydatką do wystąpienia u niej ketozy po porodzie. Sztuki, które w okresie zasuszenia osiągają bardzo dobrą kondycję mają z regułu wydłuzoną ciążę o kilkanaście dni, co prowadzi do zwiększenia masy płodu i jest przyczyną ciężkiego porodu. Ponadto trzeba się liczyć z obniżeniem wydajności mlecznej i problemami z płodnością. Okres zasuszenia powinien polegać głównie na przygotowaniu przewodu pokarmowego i metabolizmu krowy do laktacji. Wbrew pozorom nie jest to okres do regulowania kondycji, która powinna być ustalona przed zasuszeniem. Począwszy od 3 tygodnia przed porodem należy stopniowo zwiększać dawkę tak, aby w ostatnim tygodniu wprowadzić pasze, które będą stosowane w żywieniu w pierwszym okresie laktacji. Dotyczy to w głównej mierze pasz wysokoenergetycznych. Paszę treściwą należy wprowadzać stopniowo, poczynając od 1 kg na 3 tygodnie przed porodem, do 3-4 kg w ostatnim tygodniu.

Początek laktacji

Optymalna kondycja krów przed wycieleniem powinna wynosić 3,5 punkta. Pozwala to na osiągnięcie wysokiej wydajności podczas laktacji oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia schorzeń metabolicznych. Po pierwszy miesiącu laktacji dopuszczalne jest obniżenie kondycji do 3, a nawet do 2,5 punkta BCS. Jest to spowodowane tym, że ilość energii zawartej w mleku znacznie przewyższa energię pobraną z paszy. Obniżenie się kondycji do 90 dnia laktacji nie powinno przekraczać 1 punktu, w przeciwnym razie występują zaburzenia płodności. Krowa rasy HF, bez ujemnych następstw zdrowotnych może stracić w tym czasie nawet 40-70 kg masy ciała. Bilansowanie dawki powinno zmierzać do zwiększenia pobrania suchej masy. Należy stosować pasze o wysokiej wartości pokarmowej, bogate w energię, białko, witaminy i składniki mineralne.

Środek laktacji

Krowy mleczne po szczycie laktacji powinny utrzymywać kondycję na poziomie 3 punktów BCS, co oznacza, że nie doszło do wyczerpania rezerw tłuszczowych. Jednak w przypadku spadku kondycji do 2-2,5 punkta, należy zdecydowanie zwiększyć ilość energii. W tym okresie zdolność pobrania paszy jest większa niż osiągana wydajność. Dzięki temu odbudowanie rezerw ciała powinno nastąpić w ciągu dwóch miesięcy.


Prawidłowa kondycja krowy w szczycie laktacji - 3 punkty BCS

articles: IdealnaBCS.JPG

Końcówka laktacji

W tym okresie głównym celem żywienia jest pełne odzyskanie rezerw tłuszczowych a kondycja krowy powinna osiągnośc wartość 3,5 punktu BCS. Należy jednak bardzo uważać, by nie dopuścić do nadmiernego otłuszczenia zwierzęcia. W tej fazie laktacji krowy bardzo łatwo przekształcają energię paszy na tkankę tłuszczową.

Krowa otłuszczona - 4,5 punktu BSC


articles: GrubaBCS.JPG

Z badań przeprowadzonych w Katedrze Nauk o Zwierzętach Przeżuwających AR w Szczecinie (1996-2002) wynika, że u krów na terenie Pomorza Zachodniego utrzymywanych w technologiach wielkostadnych w okresie okołoporodowym prawie 25% badanych krów była w niewłaściwej kondycji, skutkiem czego u prawie 30% krów notowano trudne porody, u 14% zatrzymanie łożyska, a u 1,7% zaleganie poporodowe. Zjawiska te nasiliły się w okresie wycieleń krów zimą oraz u krów o dużej wydajności mleka - powyżej 6000 kg. 

Subiektywny charakter punktowej oceny kondycji może sprzyjać powstawaniu opinii o jej małej wiarygodności, precyzyjności, powtarzalności i że zawera mało informacji dla praktyki. Jednak wiele badań prowadzonych o tą metodę potwierdziło jej wiarygodność i użyteczność, jeżeli jest wykonywana zgodnie z przyjętą metodyką i zasadami. Za wiarygodnością metody przemawia również fakt, że ma ona zastosowanie u innych gatunków zwierząt domowych (m. in. u owiec i koni). Podaje się, że zgodność metody BCS wynosi 65-90%. Jednak uzależnione jest od trzech elementów:
- powtarzalności - wykonanie przez tą samą osobę oceny tego samego zwierzęcia podczas wielu kolejnych badań
- odtwarzalności - możliwość niezależnej oceny jednego zwierzęcia jednocześnie przez rózne osoby
- przewidywalności - możliwość ukazania zmian poszczególnych partii ciała nie tylko pod względem otłuszczenia, ale również stopnia umięśnienia. 

Wprowadzenie stałego i systematycznego określania kondycji ciała u krów mlecznych (wg metody BCS) w różnych okresach ich użytkowania (szczególnie w okresie zasuszenia, porodu i szczytu laktacji) z uwzględnieniem okresowego monitoringu jakości i składu chemicznego zadawanych pasz może zwiększyć zdrowotność krów, poprawiając wskaźniki rozrodu i ustabilizować wydajność mleka na optymalnym poziomie w okresie szczytowej wydajności.

Dodane przez Lukasz_Stechnij dnia 23 styczeń 2009 15309 Czytań · Drukuj · PDF document
Zootechnik FORUM - Zapraszamy
Najnowsze ogloszenia:
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Tłumaczenia zootechni...
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Dam Pracę
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Oferta pracy
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Zootechnik szuka pracy
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Pracownik Farmy Mlecznej
ogloszenia portal rolniczy zootechnik PRACOWNIK PRODUKCJI (...
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Jałówki cielne, krowy...
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Byki, odsadki(80-350k...
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Sprzedaż jałowic ciel...
ogloszenia portal rolniczy zootechnik Zootechnik szuka pracy

Zobacz wiecej

Byk

Krowa

Ciągnik

Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie

Rejestracja
Zapomniane hasło?
Czy prowadzisz skrócony odchów cieląt ?

Tak
Nie
Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.